VANADİT VANADİNİT

VANADİT VANADİNİT

Renk Ve Görünüm

Dünyanın değişik bölgelerinde bulunmasına karşın, en yaygın bulunduğu yer İskandinav Adası’dırKristaller halinde bulunan vanadinit taşı, yumuşak yapılıdır ve sertlik derecesi 2.7 ile 3 arasında değişmektedir. Uyumlu olduğu unsur ateş olan vanadinit taşının rengi; turuncu, kızıl-kahve, sarıdır

Kaynak

Başlıca çıkarıldığı yerler; Meksika, Amerika, Avusturya, İskoçya, Fas, Arjantin ve Ural dağlarıdır. Yapı bakımından zamanla değişime uğramasından dolayı ikincil mineral grubunda yer almaktadır

Kristal yapıdaki vanadinit taşının keşfi 1801 yılına dayanmaktadır. Reçinemsi parlaklığa sahip olan vanadinit, kurşun içeren cevherler ve galenitin oksidasyonu sonucunda meydana gelmiştir.

Kullanım Alanları Ve Özellikleri

Büyüleyici güzellikte olan vanadinit taşı, yaratıcılık, disiplin, tutku ve enerjiyi temsil etmektedir. Pers taşı olarak da isimlendirilen vanadinit, genel olarak turuncu ile kırmızı arasındaki tonlarda bulunmaktadır. Nadiren beyaz ve şeffaf olanlarına da rastlanılmaktadır. İşleme ihtiyaç duymayan doğal bir güzellik sunan taş, parçalara ayrılarak masa süsü olarak da kullanılmaktadır. Göz doyurucu etkisi nedeniyle, taşın kullanıldığı ortamda başka bir aksesuara gerek kalmamaktadır

Kristal yapıdaki vanadinit taşının keşfi 1801 yılına dayanmaktadır. Reçinemsi parlaklığa sahip olan vanadinit, kurşun içeren cevherler ve galenitin oksidasyonu sonucunda meydana gelmiştir. Büyüleyici güzellikte olan vanadinit taşı, yaratıcılık, disiplin, tutku ve enerjiyi temsil etmektedir. Pers taşı olarak da isimlendirilen vanadinit, genel olarak turuncu ile kırmızı arasındaki tonlarda bulunmaktadır. Nadiren beyaz ve şeffaf olanlarına da rastlanılmaktadır. İşleme ihtiyaç duymayan doğal bir güzellik sunan taş, parçalara ayrılarak masa süsü olarak da kullanılmaktadır. Göz doyurucu etkisi nedeniyle, taşın kullanıldığı ortamda başka bir aksesuara gerek kalmamaktadır.

Dünyanın en güzel taşlarından biri olarak kabul edilen vanadinit, insan hayatına bir takım faydalar da sağlamaktadır. En önemli özelliği otokontrol sağlamasıdır. Değişik kullanım alanları bulan taş, yüksek fayda sağlamasıyla bilinmektedir. Takı sektörünün gözde taşlarından olan vanadinit, özellikle kolye yapımında kullanılmaktadır. Vanadinit taşından yapılan kolyenin kullanılması, sade bir kıyafetin çok şık ve göze hitap eden bir hale gelmesine yardımcı olmaktadır. Kadınlar için mükemmel bir armağan olan vanadinit, mitolojik anlamda da değerli bir taştır.

Vanadinit taşı fiziksel ve psikolojik faydalar sağlayan değerli bir taştır. İnsan bedeninin topraklanmasını sağlayarak, negatif enerjiyi almaktadır. Bunun sonunda pozitif enerjisi artan kişiler kendilerini her bakımdan daha iyi hissetmektedir. Özellikle fiziksel sorunlar yaşayan ve kendini beğenmeyen insan üzerinde tesiri vardır. İnsanın kendisini her haliyle sevmesini sağlayan vanadinit, enerji tasarrufu da sağlamaktadır. Hayatta karşılaştığımız en önemli sorunların başında enerjimizin yanlış yerlerde kullanılması gelmektedir. Vanadinit, boşa enerji harcamayı engelleyerek, enerjinin doğru alanlara yoğunlaşmasını sağlamaktadır. Bu bakımdan kişilere güç ve hayat kalitesi sunmaktadır. Boşa enerji harcamasının durması, insanların daha enerjik olmasını sağlayarak, doğru alanlarda daha aktif ve verimli bir yaşam sunmaktadırHer insanın canını sıkan, kafasını meşgul eden düşünceler bulunmaktadır. Vanadinit taşı, kafamızın içinde yer alan ve bizleri etkileyen yanlış düşüncelerden kurtulmamızı sağlamaktadır. Böylece zihnimizdeki düşüncelere değil, gerçek hayatta yaşadığımız somut duygulara ve olaylara eğilmemizi kolaylaştırmaktadır. Vanadinit taşı, düşünce ve zeka arasında var olan boşlukların doldurulmasını sağlamaktadır. Amaçsız insanların daha derin düşünmesini sağlayarak, kendileri için daha verimli bir hayat geçirmelerine imkan sunmaktadır. Bu bakımdan kararsızlığın da en büyük düşmanıdır. Net kararlar alınmasını ve bu doğrultuda hareket edilmesini sağlamaktadır.

Değerli taşlar, genellikle sağlık alanlarında da kullanılmaktadır. Çoğu çok minerallerden meydana gelmesinden dolayı, birçok sorunun çözümünde etkili olmaktadır. taşlar şifa kaynağı değil, sorunların çözümünde destekçidir. Bu taşların başında vanadinit gelmektedir. Vanadinit taşı solunum güçlüğü çeken insanlara rahatlama sağlamaktadır. Solunumu düzenlemesinin yanında, nefes problemleri üzerinde etkili olmaktadır. Nefes açıcı özelliği sayesinde astım ve bronşit hastaları tarafından kullanılmaya başlamıştır. Astım ve akciğer loplarında büyüme sorunlarına iyi geldiği bilinmektedir. Nefes almayı kolaylaştıran vanadinit, solunumu olması gerektiği tempoya sokmaktadır.
Sayısız fayda sağlayan taşların aşında gelen vanadinit, sağlık alanında sıklıkla kullanılmaktadır. Solunumu düzenlemesinin yanında kronik yorgunluğa da iyi gelmektedir. Enerjinin artmasını sağlayarak verimli bir gün geçirilmesini sağlamaktadır. Hormonların dengelenmesini sağlayarak, kadınların menopoz dönemlerini rahat geçirmelerini sağlamaktadır. Cesaret arttıran ve korkuların üzerine gidecek gücün oluşmasını sağlayan taş, her bakımdan daha huzurlu bir hayatın kapılarını aralamaktadır.

İlginizi Çekebilir

Pırlanta

Pırlanta

Pırlanta Nedir ? Pırlanta, doğal bir elmas çeşididir ve en değerli mücevherlerden biridir. Kimyasal açıdan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir