TAŞ ÖRGÜSÜ

Taşların oluşumları iç yapısıyla birlikte kendine özgüdür, minerallerin bir araya gelmesiyle tamamlanır. Aynı cinsteki taşlar  küçük veya büyükleri birebir aynı yapıya sahiptirler  taşların bu yapısını  ancak laboratuvar ortamında mikroskop yardımıyla incelemek mümkündür.

Mucize taş aragonit ; gibi taşların dış görünüşleriyle birbirinden farklı olmaları renk ve biçim gibi özellikleri ilk görünüşte aynı olmamaları farklı taş grupları gibi düşünülebilir  fakat; iç yapıları  birebir  olduğu için aynı taş olarak görünür.

Bazı taş grupları aynı bileşim biçimleri ve minerallerden oluşurken her tür farklı biçimlerde kristallenme gösterir.Her taşın oluşması ve yapısı sabittir değişme göstermezler ve simetriktirler.

Taşlar doğada yedi şekilden birine sahiptir bunlar kare, dikdörtgen , üçgen , altıgen ,eş kenar dörtgen, paralel kenar vede yamuk, bu şekillenmeleri oluşturabilmek için birbirine bağlanarak geometrilerini baz alan genel anlamdaki adlarını alırlar.

Taşlar biçimsel olarak iç yapılarını göstermiyebilirler kare görünümde olanların bir araya gelmesiyle küp ve kesme biçiminde bir taş , üçgenlerin bir araya gelmesiyle prizma meydana gelirken paralel kenarlarda tek bir yapıyı oluştururlar.

Her bir taşın yapısında, içinde tamamlayıcı parçalar bulunur bu sebeple taşlar dışarıdan hareketsiz gibi dursalar da esasta belirli bir salınım, titreşim gibi periyodik hareketleri olan bir kitledir. Taşlara sahip oldukları enerji özelliklerini de veren olay işte budur.

İlginizi Çekebilir

KAPLAN GÖZÜ TAŞI ÇEŞİTLERİ

KAPLAN GÖZÜ TAŞI ÇEŞİTLERİ Mavi Bu kaplan gözü taşının rengi nedeniyle oldukça parlak ve zerafet …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir