DÜNYANIN KABUĞU – TAŞLARIN OLUŞUMU

Dünya evrendeki yıldızların parçalanması ile oluşan toz bulutlarının çekim etkisiyle bir araya gelerek oluşmuştur, bu çekimin nedeni güneştir. Dünya daha sonra eriyerek yuvarlak halini almıştır, başlarda dünya dönen bir alev topu iken zamanla içinde bulunan magma ad verilen madde eriyerek kabuk oluşturmuş ve dünyanın üzerini kapatmıştır.

Fakat zaman geçtikçe etrafında atmosfer oluşup yağmur yağmaya başlamış dış kabukta geçen süre içinde taşlar meydana gelmiştir, erimiş mağma kaymaya devam etmekte ve taşları oluşturmaktadır.Bazı taşlar evrenin merkezindeki gazlarda ve minerallerde oluşurlar yoğun ısıya maruz kalan gazlar dünya yüzeyindeki dev plakaların yer değiştirmesiyle oluşan basınç ile ileriye doğru sürüklenerek  yüzeye doğru çıkar .

Gazlar yerkabuğunun içine doğru yol alıp magma yer yüzüne ulaşmadan , yer kabuğunun soğumasıyla katılaşırlar bu olay çok uzun bir zaman içindede yaşanabilir veya çok hızlı ve dinamik bir şekilde de meydana gelebilir. Bu süreç hızlı yaşanırsa taşlar küçük olur fakat durur ve tekrar başlarsa görünmeyen veya tekrar kendini iyileştiren taşların oluşumu mümkün olur.

Taş bir gazın içinde kalırsa büyük taşları oluşturur , bu süre çok hızlı gelişirse ortaya çıkan taş değil camsı bir yapı olabilir. Peridot taşı gibi taşlar ise magmada yüksek oranda sıcaklıklarda oluşurlar. Turmalin gibi taşlar gazların birbirine yapışık kayaların içine akmasıyla oluşur. Diğer şekiller ise magma gerektiği kadar soğuduğunda sıvı hale gelerek oluşurlar , sonuç olarak oluşan mineraller bakımından zengin sıvı geride değerli taşlar bırakır.

Sıvı, etrafındaki kayaları çevresinde zamanla oluşan çatlaklara aktığı zaman yavaş bir soğuma olanağı bulur ve bu şekilde büyük taşlarla volkanik kayadaki boşluklar meydana gelir. Bazıları evrenin derinliklerinde yüksek basınç ve aşırı bir ısı altında eriyip  minerallerinin yeniden kristalize olmasıyla ortaya çıkar.

Lal taşları gibi taşlar gerçek örgülerini tekrar oluşturan kimyasal değişikliklerden geçtikleri için başkalaşmaya uğramış olarak bilinirler. Tortul taşlar erozyona uğramasıyla oluşur  yüzeydeki taşlar parçalandıklarında nehirler oluşturan minaralize olmuş sular yerini ya yeni oluşmuş taşlar biçiminde madde bırakır yada mineraller tekrar birbirine sabitlenir. Bu şekildeki taşlar genel olarak katmanlar şeklinde oluşur ve biraz yumuşaktır.

 

İlginizi Çekebilir

KAPLAN GÖZÜ TAŞI ÇEŞİTLERİ

KAPLAN GÖZÜ TAŞI ÇEŞİTLERİ Mavi Bu kaplan gözü taşının rengi nedeniyle oldukça parlak ve zerafet …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir