OPAL TAŞ ÇEŞİTLERİ

OPAL TAŞ ÇEŞİTLERİ

Ateş Opali (Fire Opal:

Ateş opallerinde taşın zemini turuncu, sarı ve kırmızı tonlarındadır. Koyu kırmızı tonlarda olanları daha değerli kabul edilmektedir. Meksika’da çıkartılan ‘Meksika ateş opali’ bu anlamda en bilinen opal çeşididir. Bu çeşit opalde renk oynaması fazla değildir. Kızılderililerde kutsal ay taşlarından biridir. Ülkemizde Kütahya yöresinde çıkartılmaktadır.

Siyah Opal (Black Opal)

Avustralya’dan çıkartılan ve nadir bulunan bu opal, rengi ile dikkat çeken en değerli opaller arasında kabul edilmektedir. Taşın zemini karanlık bir ton gösterir. Bu ton genelde siyah, mavi, kırmızı, yeşil, kahverengi veya gri olmaktadır. Bu arka fon üzerinde yer alan gökkuşağı tonlarındaki dalgalanmalar etkileyicidir

Mavi Opal

Kişisel gelişimi en olumlu şekilde etkilen taş mavi opal taşıdır. Opal taşı önsezi yeteneğini güçlendiren bir taştır. Ve stresin giderilmesinde bireye yardımcı olur.

Kiraz Kırmızı Opal

Görünüm ve değerli oluşuna göre, renk tonuna göre, doğal yada yapay oluşuna göre, fiziksel özelliklerine göre pek çok opal taşı bulunmaktadır. Dünya üzerindeki Opal yataklarına baktığımızda Avustralya dünya opal yataklarının %95′ ine sahiptir. Ülkemizde ise çeşitli bölgelerde (Afyon-Bayat, Eskişehir-İnönü, Kütahya-Şaphane ve Erzurum-Oltu) opal yatakları bulunmaktadır.
Opal taşı en önemli süs ve değerli taşlardan bir tanesidir. En değerli Opal taşları Avustralya, Amerika, Meksika ve Brezilya’dan elde edilmektedir. Opal taşı lütaritürde özelliklerine göre 99 çeşit olarak belirtilmiştir. Aslında opal taşı düzenli ve düzensiz olarak bulunabileb ve içerisinde de %3 ile %21 oranları arasında su içeren bir sulu amorf silıkasıdır.

Opal oluşumu bir takım doğal fermantasyonlar sonucunda olabilmektedir. En kıymetli opal taşı ışığı spesifik olarak yansıtabilme ve kırma özelliğine sahip olanlardır. Opal taşı sert olmasına rağmen çatlama ve kırılma eğlimine oldukça sahip olan bir taştır.

Krizopal ( mavi yeşil)

Yeni izlenim başkalarına yardımcı olma ve çevreye pozitif enerji yaymaya katkı sunan madenlerdendir. Temizlik saflık ve ferahlığı arttırarak enerji artırmaktadır.

Hiyalit (su opali)

Yapısal Görünümü: Saydam veya yarı saydamdır. Kuvarsın bir çeşididir ve kuvars gibi silis oksittir. Etkisinden dolayı eskiden beri “Panzehir Taşı” veya barındırdığı renklerden dolayı” Gökkuşağı Taşı” olarak da adlandırılmıştır. Yeraltında hareket halindeki sıcak suların, kayalar arasındaki boşluklarda çökelmesi suretiyle oluşur. Bu sırada kayaları aşındırarak bünyesine onlardan mineral alır. Yumru, kabuk veya tel şeklinde bulunurlar. İçerisinde su bulunur. Bu nedenle “ıslak kuvars” diye de nitelendirilir. Bünyesinde %30 oranında su bulunur. Kapalı tüpte ısıtıldığında suyu dışarı bırakır.

İlginizi Çekebilir

KAPLAN GÖZÜ TAŞI ÇEŞİTLERİ

KAPLAN GÖZÜ TAŞI ÇEŞİTLERİ Mavi Bu kaplan gözü taşının rengi nedeniyle oldukça parlak ve zerafet …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir