MOLDAVİT TAŞI

MOLDAVİT

Renk ve Görünüm 

Günümüzde, yıldızlardan gelenlerin taşı olduğuna inanılan moldavit taşı, tektit grubunun yeşil üyesidir. 

Kaynak 

Adını, ana madeninin bulunduğu Çekya’daki Moldau nehrinden almıştır. Yaklaşık 15 milyon yıl önce Dünya’ya düştüğü varsayılan bir gök cisminin parçası olduğu düşünülen moldavit, 1787 yılında keşfedilen ve volkanik kökenli bir taş olan obsidyene benzetilmiştir.

Kullanım Alanları ve Özelikleri

Doğal cam olan moldavit, silisyum-metal bileşiğidir. Bir tür amorf gök taşı olan moldavit, kırılmış camsı parçalardan oluşur. Şekilsiz, kristal bir yapıya sahiptir. Alüminyumtrioksit ve silisyumdioksit  bileşiminden oluşmaktadır Yapısı bakımından girdaplı ve hava kabarcıklarıyla dolu olan moldavitin atmosfere girerken karşılaştıkları ani ısı sonucunda oluştukları düşünülmektedir. Bugüne kadar bulunmuş en büyük moldavit 265,5 gramdır ve parçacıkları nadir olarak 20 gramın üstündedir.

Bütün burçları ama özellikle balık burcunu etkileyen moldavit taşı, kalp, alın ve boğaz şakralarında kullanılır. Yeryüzünde zümrüt ve elmastan daha az bulunan değerli kristallerden olan moldavitin en küçük parçası bile yüksek fiyatlara satılmaktadır. Özellikle Orta Avrupa ülkelerinde yaşayan insanlar, yüz yılı aşkın bir süredir Moldavit taşının iyi şans getirdiğine inanmakta ve süs takısı olarak kullanmaktadırlar. Verimlilik, iyi şans ve doğurganlık için kullanılan moldavit, yeni bir hayat taşıdır.

Diğer değerli taşlara göre enerji salınımı daha kuvvetlidir. Uyku düzensizliklerine, uyuyamama (insomnia) hastalığına ve huzursuz bacak sendromu hastalığına iyi gelir. Uyku problemi yaşayan kişiler yastığının altına moldavit taşı koyarsa daha rahat bir uyku geçirebilir.  

Sakinleştirici özelliğe sahip olan moldaviti avucuna alan bir kişi, yoğun bir sıcaklık hisseder. Hem ruhsal hem de duygusal sakinleştiricidir. Kişinin vücudunu onarır ve enerjiyle dolmasına yardımcı olur.  Şefkat ve merhamet duygularının gelişmesine yardımcı olarak, kişiyi sevecen, şefkatli ve merhametli olmaya teşvik eder.  Kullanan kişilerin anlama ve kavrama yeteneklerini arttırır.  Moldavit taşı, evrenin mistik ruhlu insanları ve şifacılar tarafından uzun yıllar kullanılmıştır. Bunun nedeni ise varlığın tanrısal özüne kavuşmasını kolaylaştırmak için moldavitin enerjisinden yararlanmaktır. 

Moldavit, bedende biriken gereksiz elektriğin toprağa aktarılmasını sağlar. Bu nedenle topraklama taşı olarak da bilinir. 

İlginizi Çekebilir

Pırlanta

Pırlanta

Pırlanta Nedir ? Pırlanta, doğal bir elmas çeşididir ve en değerli mücevherlerden biridir. Kimyasal açıdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir