YARI DEĞERLİ TAŞLAR

Ülkemizde yarı kıymetli taşların potansiyeli çoktur fakat bugüne kadar gerektiği gibi ilgi olmamıştır.Yarı kıymetli taşların işlenmesi sanatı gelişmemiş şu ana kadar biz değil dış ülkelerden gelen taş meraklıları yararlanmıştır . En az yarı değerli taşlarda  değerli taşlar kadar güce sahiptir. Ülkemizde bulunabilen yarı kıymetli taşlar kuvars grubu opal grubu  akik opsidiyen örnek verilebilir.

Bu yarı kıymetli taşları işlemek oldukça zordur. Çok sert yapıda olan bu taşlar ancak elmas işleme aletleriyle gerçekleştirilebilir. Yarı kıymetli taşları işlerken daha çok Fransızca baş anlamına gelen kobasa biçiminde yapılmaktadır.Güzel desenlerin yanı sıra tesbih kolye bileklik boncuğu şeklindede işlemeler yapılır, bu aşamada en zor kısım  bu kıymetli taşları delmektir lazım olan ince delici elmas uçlar ülkemizde maalesef bulunmamaktadır.

Bazı yarı kıymetli taşlar ülkemizde bulunmaktadır fakat gerekli ilgi görmemektedir.aslında bu gibi fırsatlat değerlendirilerek kırsal alanda yaşamını sürdüren köylüye  gelir kaynağı kapısı açılmış olcaktır.Doğal kaynaklarımız deger görürü ve turizme katkı sağlanır ekonomi hareketlenir. Bir diğer konu ise ülkemizde detaylı araştırmalarla yarı değerli taşların tesbiti çok fazla yapılmadığından taşların bulunduğu bölgeler  hakkında pek detaylı bilgiler verilemiyor maalesef ki taş ocağı işletmelerimiz yok veyahut yok denecek  kadar az  makine alet yurdumuzda bulunmuyor haliyle konuyla ilgilide pek detaylı bir çalışma olmuyor. Bu konuda sadece Bilecik El Sanatları Eğitim Merkezi yarı kıymetli taş işleme sanatlarının geliştirilmesi için eğitim proğramlar uygulamaktadır.Ancak buda yetersiz bir girişimdir.

Yarı kıymetli taşları birkaç grupta incelemek mümkün bunlardan bir kaçı  kuvars grubu taşları kalseduan grub taşları opal ,akik, opsidiyen ve jasper grubu taşlarıdır.Daha sonraki yazılarımızda bu taşların bulunduğu yöreler özellikleri enerji düzeyleri ve verdikleri şifalardan detaylıca bahsedeceğiz. İnsanoğlu en eski zamanlardan bu yana ilgisini çeker bu değerli taş gruplarının kıymeti gün geçtikçe dahada artmakta enerjilerinin faydalarından yararlanılmakta hatta zamanla tutku haline bile dönüşmekte olduğu görülmektedir. Ayrıca bunun yanı sıra yarı kıymetli taşlar gelişmiş ülkelerde ve bazı uzak doğu ülkelerinde bununla ilgili borsalar kurulmuş ve bu borsalarda bu taşlar zaman içerisinde srat’la satılmıştır.

İlginizi Çekebilir

KAPLAN GÖZÜ TAŞI ÇEŞİTLERİ

KAPLAN GÖZÜ TAŞI ÇEŞİTLERİ Mavi Bu kaplan gözü taşının rengi nedeniyle oldukça parlak ve zerafet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir