SPİNEL

SPİNEL

Renk ve Görünüm

Spinel taşlarının çevrede bulunduğu anda siyah renkte, mor renkte, kırmızı renkte, pembe renkte, kahverenginde ve yeşil renginde olmasına fazlasıyla rastlanılıyor.

Kaynak

Bu ülkelerden bahsetmek gerekirse genel olarak Afrika ve Asya kökenli ülkeler başı çekiyor. Bu ülkelerden Afrika’da bulunan Tanzanya, Myanmar, Srilanka, Kamboçya ve Nijerya gibi ülkelerde sıklıkla çıkarılıyor. Avrupa ülkelerinde ise Rusya en başı çeken ülke olarak göze çarpıyor.

Kullanım Alanları ve Özellikleri

Spinel taşı, spine anlamına gelen omurgalardan ve bel kemiğinden alıyor. Bu adı almasındaki en önemli faktör ise omurga ve bel kemiğine şekli açısından benzemesinden kaynaklanıyor. Piyasada neredeyse yüzlerce taş çeşidi bulunuyor ve bu taş çeşitlerinin kendilerine has olarak sertlik kademeleri bulunuyor. Spinel taşının ise sertlik kademesi 7.5 ile 8 arasında değiştiğinden bahsedebiliriz.

Spinel taşları diğer bazı taşlar ile fazlasıyla karıştırıldığını söyleyebilirim. Bu taşların arasında ise en fazla olarak safir taşı ile zümrüt taşı ile ve yakut taşı ile sıklıkla karıştırılıyor. Bunların karışılmaları geçmişten günümüze kadar süre gelmiştir. Karıştırılma sebeplerinin ise kesin olarak bilinemediğini de belirteyim. Mücevher denilince akıllara nasıl değerli taşlar anlamı geliyor ise spinel taşlarda bir bakıma mücevher sayılabilecek taşlardandır Bu değerli taşlar dünyada bulunan birçok ülkede düzenli bir şekilde çıkarılıyor ve çıkarıldıktan sonrada tüm dünyaya satışı sağlanıyor.

Bu değerli taşlar mentalite olarak kendini iyi hazırlayabilen kişilere oldukça faydalıdır. Çünkü hayal etme ve düşünce gücünün iyi kullanabilen kişilere faydası bir hayli fazla olmaktadır. Hemen hemen toplumun büyük bir kesimininde rahatsız olduğu konulardan biri olan unutkanlığa karşı da oldukça iyi geldiği bilinmektedir. Unutkanlığa karşı iyi gelmesinin yanında hafızayı geliştirici de özelliğe sahip olduğunu söylemeden geçmeyelim. Vücutta bulunan auranın temizlenip daha sağlıklı bir duruma gelmesine de katkı sağlar. Fiziksel olarak yararlarının yanında bir de manevi yararı olarak iç huzurumuza kavuşmamızda ve sukunetli olmaya da oldukça faydası vardır. Vücudun daha sağlıklı ve daha dinç bir hale gelmesine yardımcı olduğu için bu sebepte bizim daha iyi görünmemizi sağlar. Malesef ki günümüzün en büyük ve amansız hastalığı olan kanser hastalığına tedavi amaçlı olarak kullanıldığını belirteyim. Çocukların aşırı çikolata ve şeker yediği bu zamanlarda dişlerinin çürüyüp kaybetme noktasına geldiklerini hepimiz biliyoruz. Dişlerin ve diş etlerinin daha sağlıklı ve dayanıklı olmasını da bu değerli taşlar sağlamaktadır. İster öğrenci olalım isterse de emekli bir vatandaş

İlginizi Çekebilir

Pırlanta

Pırlanta

Pırlanta Nedir ? Pırlanta, doğal bir elmas çeşididir ve en değerli mücevherlerden biridir. Kimyasal açıdan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir