SAFİR TÜRLERİ

SAFİR TÜRLERİ

Mavi Safir

Canlılık ve parlaklık bakımından çeşitli tonlarda bulunabilir. Birincil renk tonunun saflığına bağlı olarak değerlendirilen mavi safirlerin ikincil tonları mor, yeşil, menekşe ve mavinin diğer tonlarıdır. İyi kalitedeki mavi safirler, yüzde 15 oranında mor ve menekşe renkler içerir. Mavi safirlerdeki gri ton ise, doygunluğunu ve parlaklığını negatif anlamda değiştirir.
Mavi renk dışındaki renklerdeki safirlere “fantezi” veya “parti renkli” safir denir. Bunlar genellikle mor, sarı, yeşil, menekşe, turuncu ve kahverengi renklerinde ve tonlarında bulunur. Parti renkli safirler, tek taş içinde iki veya daha fazla renk barındırır. Bunlar sadece doğal olarak bulunur, sentetik olarak üretilemez.

Pembe Safir

İçindeki krom miktarına göre tonları değişen safirlerdir. Pembe rengin derinliği, bu safirin değerini artırır. Pembe-turuncu tonlarında safirler Sri Lanka, Vietnam ve Doğu Afrika’da nadir bulunan safir türüdür. Lotus çiçeğine benzerliği sebebiyle “lotus rengi” anlamındaki “padparadscha” adıyla bilinir.

Yıldız Safir

Yıldız şeklinde parlayan kristal yapısı sebebiyle bu adla anılır. Genellikle titanyum dioksit içeren rutil mineralinde oluşur.

Renk Değiştiren Safirler

Çok nadir bulunan bir safir türüdür. Çeşitli ışık kaynakları altında mavi, mor, yeşil, gri-yeşil, pembe ve kırmızımsı mor renkler verebilir. Genellikle Tayland ve Tanzanya’da bulunur. Renk değişimine mineraldeki krom ve vanadyum içerikleri sebep olur


Mor Safirler

İçeriğindeki eser miktar vanadyum oranına göre çeşitli tonlarda oluşur. Yüzde 0,01 oranında titanyum içeren korendon minerali ise renksiz safir verir. Eser miktarda demir içeren safirler ise sarı veya yeşil renkler verir.

İlginizi Çekebilir

TURMALİN ÇEŞİTLERİ

TURMALİN ÇEŞİTLERİ Kahve Turmalin İnsanların kendini rahat etmelerini sağlayarak duygusal aile ilişkilerini güçlendirir bağırsak düzensizliği …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir