Reenkarnasyon

Reenkarnasyon geçmişten günümüze kadar süre gelen dönemin en farklı kavramı olarak bilinir. Dizilere, filmlere ve daha birçok farklı alanlarda konu olan dillerden düşmeyen bir olgudur. Kimi insan bu kavram ile hayatını idame ettirirken kimi insanda sadece bir iki sefer reenkarnasyon kelimesini duymuştur. Cem Yılmaz’ın stand-up gösterilerine bile konu olmayı başaran olay, gerçekten gülünesi bir olgu mı yoksa hayatımızın bir parçası mı?

Kısaca tanımladığımız zaman reenkarnasyon, ruh göçü anlamına gelmektedir. İnanmayanlar ya da kavrama çok yakın olmayan insanlara saçma gelebilir. Fakat dünyada reenkarnasyona inananların sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Peki reenkarnasyon nedir? Kendini nasıl belli eder? Dinler reenkarnasyonu nasıl görür? Gerçeklik payı var mıdır?

Reenkarnasyon Nedir?

Reenkarnasyon da insan bedenin öldükten sonra tekrar geleceğine inanır. Öldükten sonra bir nevi ruh göçü yaşanarak yeni bir bedenle doğma olayına verilen isimdir. Bu ismi ise genellikle spiritüalistler vermiştir. Yeniden diriliş İslamiyet dininde de var gibi düşünebilirsiniz. Ancak burada yeniden doğuş kıyamet gününde değil, yine aynı dünyaya gelme olayıdır.

Bir parantez de spiritüalistlere açalım. Spiritüalist sözcüğünün anlamı ruhçuluk olarak açıklanmıştır. Birçok din, felsefi görüşlerde de yeri olan bir kavramdır. Bir dine veya farklı bir görüşe sahip olan kişiler, kendi aralarında spiritüalist ismini kullanmaktadır. Spiritüalistler, manevi bir ruh olayını kabul ederler.

Reenkarnasyon aslında yeni bir kavram değil. Günümüzden önce de eski çağlarda kavram olarak kullanılmasa da bilinmekteydi. Hatta kendi tarihimize batığımızda bile İslamiyet ile tanışmayan Türk toplumlarında bunu görmek mümkündü. Tek tanrılı inancın yaygın olduğu dönemde ruh göçüne inanılırdı. Öldükten sonra yeniden dirileceğine ve döneceği düşüncesi oldukça yaygındı. Hatta ölen kişiler, eşyaları ile birlikte gömülürlerdi. Yeniden doğuş olayı gerçekleşince eşyaları da yanında geleceğine inanılırdı. Bizim topraklarda durum böyle iken olayın daha da eskiye dayandığını söyleyebiliriz.

Sizleri eski çağlarda yer alan Mısır dönemine götürelim. Firavunların kol gezdiği dönemde de yeniden diriliş inancı yaygındı. Öldükten sonra yeniden doğuş kavramı Mısır döneminde sıkça rastlanan bir kavramdı. Dönemin ölülerini mumyalama işlemi yaparak toprağa verirlerdi. Yeniden beden can bulursa, bozulmadan çıkması için bu uygulama yapılırdı.

Günümüze doğru yaklaşan tarihe baktığımızda da batı ilk kez kavramı Yunan mitolojisi sayesinde duydu. Platon ve Pisagor gibi felsefi akımlarının bilinen isimleri konuyu o dönemde ele almıştır. Daha doğuya doğru Asya ülkelerine yelken açtığımızda ise, burada yer alan dinlerde reenkarnasyon tenasüh kavramı ile ilişkilendirilir. Özellikle Hindistan bölgesinde oldukça yaygındır. Günümüzde ruh göçü kavramına inanan insanların sayısı 1 milyarı aşmaktadır. Kısacası reenkarnasyon her dönemin ve her dinin içinde yer almaktadır.

Reenkarnasyon ve İslam kavramları da birbiriyle oldukça fazla ilişkilendirilir. İslami olarak baktığımızda farklı ayrılıklara düşen kesimlerin olduğunu görmekteyiz. İslam dininde yeniden dirilmenin olduğunu çoğumuz biliriz. Yeniden vücut bulma, yeniden dirilmenin İslam da yeri vardır. Ancak yeniden dirilen insanın sadece kıyamet gününde olacağı inancı yaygındır. Dirilişin sadece tek sefer ve dünyaya gelecek şekilde değildir.

İslamiyet’e göre yeniden diriliş olsa da reenkarnasyon olayından en büyük farkı kıyamet günü vücut eski halini almasıdır. Reenkarnasyon da ise yeniden dirilişin dünyaya olacağı ve birkaç kez bu olayın gerçekleşebileceği ihtimalinin olduğudur. Ayrıca bu olgu da ölen kişinin başka bir bedenle yeniden dünyaya geleceğine inanılır. İnanç olarak baktığımız da ruh göçü, her dinde farklı olarak yer almaktadır. Kişilerin inancında bile oldukça farklı gözüktüğünü söyleyebiliriz. İster batı da olsun ister doğu da ruh göçüne inanların sayısı oldukça fazla olduğunu görebiliriz.

Reenkarnasyon Örnekleri

İster inanın ister inanmayın ancak dünyada reenkarnasyon örnekleri bulunmaktadır. Gerçek hikayeler olarak bilinen olaylar adeta korku filmlerini andırmakta. Reenkarnasyon örnekleri içinde Türkiye’den de bir yer almaktadır.

Örneğe ilk olarak Pollock ikizleri ile başlayalım istedik. Dünya çapında en bilindik reenkarnasyon olayı olarak bilinir. Olay 1957 yıllarında yaşanmıştır. İkiz kardeşler 5 Mayıs 1957 yılında bir trafik kazası geçirir ve bu kazadan sağ çıkamazlar. Çiftin kızları için aile derin bir üzüntü duyar. Ancak asıl olay bir yıl sonra başlar. Çift tam bir sene sonra yeniden iki kız kardeş dünyaya getirir. İlginç bir şekilde olaylar peşin sıra gelmeye başlar. Ölen kızların izlerini yeni doğan ikiz kardeşler de taşımaktadır. Durum karşısında aile oldukça şaşkındır. Daha sonrasında yaşadıkları evden ayrılmak isterler. Evden ayrılsalar da esrarengiz gerçekleşen olaylar peşlerini bırakmamıştır.

Yeni doğan kızları 2 yaşına geldikleri zaman, ölen kızları gibi aynı isteklerde bulunmaya başlamışlardır. Trafik kazasında hayatını kaybetmiş olan ikizlerin oynadıkları oyuncakları istemişlerdir. Bununla da kalmayıp oyuncaklara aynı isimleri koymuşlardır. Çift yaşanan durumdan olayı olayın yaşandığı eve ve mekana göre dönme kararı alır. Yeniden eski evlerine döndüklerinde ise olay sanıldığından daha karmaşık hal aldı. Yeni doğan ikizler ölen kızların yaşadıkları bütün her şeyi hatırlamaya başladı. Hatta ve hatta trafik kazası yaşayacaklarına kadar düşünmektedirler. Bu olay 5 yaşına kadar bu şekilde devam ettirmiştir. Daha sonrasında ikizler normla yaşantısına devam etmiştir. Tarihte somut olarak bilinen en büyük reenkarnasyon olayıdır.

Reenkarnasyon ile ilgili bir diğer olay 1990 yılında da Hindistan da yaşanmıştır. Titu adından bir çocuğun başrol de geçtiği olay farklı şekilde sonuçlanmıştır. Titu daha 2,5 yaşındayken tüm hayatıyla ve hatırladıkları ile ilgi bilgiler vermeye başladı. İlk baş ailesi pek önem göstermese de daha sonrasında olayın ciddiyetine vardır. Titu öldürüldüğü sürece kadar birçok olguyu ailesi ile paylaştı. Titu’nun ağabeysi olayı araştırmak için yaşanılan bölgeye gitti ve inanılmaz gerçeklerle karşılaştı. Hikayenin en ilginç tarafı ise, önceden ölen çocuğun, nasıl öldüğüne dair ip uçlarını hatırlamasıydı. Verdiği ip uçları sayesinde dava yeniden görüldü ve suçlu yakalandı.

Son olarak ülkemizden bir olayı sizlere aktaracağız. Olayın yaşandığı şehir ise Adana. Aslında olay Kore Savaş’ında yaşanmıştır. Adanalı Adnan, savaşta yaşadığı birçok olayı anlatmıştır. En ince ayrıntısına kadar anlatarak herkesi şaşırtmıştır. Adanalı Adnan askerin nasıl öldüğüne dair birçok konu hakkında bilgi vermektedir. Bu olayla birlikte reenkarnasyon dünyasına girmeyi başarmıştır. Reenkarnasyon belirtileri bu 3 olayda açıkça gözükmektedir. Örnekleri elbette çoğaltmak mümkündür. Kayıtlı olarak bilinen 20 olay bulunduğu iddia edilmektedir.

En İyi Reenkarnasyon Filmleri

Günlük hayatımızdan biraz dışarı çıkıp şimdi de reekarnasyonun yaşandığı filmlere göz atalım. Reenkarnasyon filmleri listemizde en iyi 5 sinema filmine yer verdik.

  • Yarının Sınırında: 2014 yapımı filmde bir savaşta yaşanılan ruh göçü olayına atıf yapılıyor. Mimics adlı uzay birliği bir şehre saldırıyor ve insanlar bu istilaya karşı gelemeye çalışıyor. Bill Cage isiminde bir subay bu yaşanılan istilayı önlemek için savaşa atanıyor. Ancak savaşta ilk hamlede ölüyor. Ancak yeniden doğuyor. İlk olarak rüya gördüğünü sanan subay daha sonrasında yeniden doğduğunu anlıyor. Filmin başrolünde Tom Cruise yer alıyor.
  • Saatler: 2002 yılında seyirci ile buluşan filmde bir kitaptan esinlenmiştir. Yönetmen koltuğunda Stephen Daldry yer almıştır. IMDb puanı ise, 7,6’dır.
  • Bulut Atlası. Üçüncü sırada yer alan Bulut Atlası filmi 2012 yapımıdır. Film Yeni Zelanda ve Amerika’da geçen bir olayı anlatmaktadır. 1850’li yıllara yolculuk eden Adam Ewing, geçmiş, gelecek ve şimdiki zaman arasında gidik gelmektedir.
  • Yaşam Şifresi: 2011 yılında vizyona giren film reenkarnasyonun en iyileri arasında gösterilmektedir. Yönetmen Duncan Jones’un yönettiği film,trende geçen bir olayı anlatır. Colter Stevens adında yüzbaşının başrol de yer aldığı film, kendinden söz ettirmeyi bilmiştir.
  • Yüzyılın Işığı: Listemizin son sırasında yer alan film oldukça eski bir yapıttır. Filmin içinde Budizm ağırlıklı bir reenkarnasyon olayları gerçeklenmeştedir. Mekan olarak hastane kullanılan film kendi içinde 3 kısıma ayrılmıştır.

Reenkarnasyon herkesin yaşaması mümkün mü?

Herkesin bir reenkarnasyon olayı yaşaması elbette mümkün değildir. Ruh göçüne inanmak ayrı, başından bir reenkarnasyon olayı geçmesi ayrıdır. Herkes geri döneceğine inanabilir. Ancak olayları her insan yaşamayabilir.

Ruh göçünün dinde yeri neresidir?

Ruh göçü olayının her dinden farklı yeri vardır. Birçok dini inanışta yeniden dünyaya gelineceğine inanılır. İslam dininde ise diriliş olacaktır. Fakat bu diriliş kıyamet gününde olduğu söylenir.

Geri dönüş sadece bir kere mi gerçekleşir? Başka bedenlerde de geri dönüş olur mu?

Geri dönüş inançların bazılarında birden fazla gerçekleşeceğine inanılır. Yani öldükten sonra dünyaya yeniden birkaç kez dönebilirsiniz. Bu şekilde bir inanış da vardır. Ayrıca ruh göçü olarak hayvan bedenine de geri dönüşlerin olacağı söylenir.

Kaynak: www.iienstitu.com

İlginizi Çekebilir

ASTRAL SEYAHAT NEDİR?

İnsan vücudu, birden fazla beden kılıfının bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Bedenlerimizden ilki gözle görünen, et …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir