KAPLAN GÖZÜ

KAPLAN GÖZÜ

Renk ve Görünüm

Kristal Kuvars grubuna ait kıymetli taşlardan biri olan kaplan gözü, adeta bir kaplanın gözlerine benzeyen eşsiz renk ve desenlerinden dolayı bu ismi almıştır. Taşın içeriğinde bulunan demir oksit; altın, bal ve hafif kahvemsi bir renk katmaktadır.

Kaynak

Kaplan gözü taşı Avustralya, Güney Afrika, Hindistan ve Burma’da çıkarılmaktadır.

Kullanım Alanları ve Özellikleri

Cesaret ve sevgililerin taşı isimleriyle anılan kaplan gözü taşı; hastalıklara şifa, nazardan korunma ve daha birçok yararı ile aksesuar olarak kullanılmaktadır.

Stres ve iç sıkıntısı gibi durumların üstesinden gelebilmek için kaplan gözü taşı kullanımının gücüne fazlasıyla inanılmaktadır. İnsana verdiği huzur ve özgüvenin yanı sıra, sadece bu taşa dokunmadan bakmak bile insanın içinin rahatlamasını sağlamaktadır. Genel özellikleri itibarıyla sağlık yönünden ağrıları dindirici ve duygusal açıdan ferahlatıcı özelliği bulunmaktadır.

Bağımsızlık taşı olarak simgelenen kaplan gözü, uyumun, cesaretin ve huzurun taşı olarak adlandırılmaktadır. Bir anlamda başkalarına daha az ihtiyaç duymaya neden olabileceği için ikili ilişkilerde kullanılması biraz tehlikeli taşlardan biridir. Ancak sağlık bulmak adına; sindirim sistemini düzene koymak ve kalın bağırsak sistemi sağlığı için mutlaka yararlanılması gereken değerli bir taş özelliğindedir. Kaplan gözü doğu mitolojisinde önemli bir yere sahiptir. Buna göre; kaplan canavarın  kralı olarak kabul edilir ve cesareti, bağımsızlığı, gücü ve dürüstlüğü temsil eder. İnsanların direkt olarak duygularını etkileyebilen nadir taşlardan biri olarak sevgililerin taşı diye de anılmaktadır. Ayrıca üzerinde taşıyan kişileri koruyucu özelliği ile değeri daha da artmaktadır. Kaplan gözü taşı kullanıcısının davranış ve duyguları doğrultusunda renk de değiştirebilmektedir. Geçmişten günümüze Şamanlar, Kızılderililer ve Budistler tarafından nazardan ve büyüden korunmak için kullanılan taşlardan biri olmuştur.

İnsani duyguların dengelenmesi konusunda yardım alınabilecek nitelikteki kaplan gözü taşı, inatçı olma huyunun azalmasını sağlayan bir etkiye sahiptir. Cesaret taşı olarak da bilinmesi, amaçlar doğrultusunda istekli ve hırslı olmayı mümkün hale getirmektedir. Davranışlarda bağımsız hareket edebilmeyi sağlar. Yüksek enerjisi nedeniyle insanların yaratıcılık güçlerinde artma görülür.


Kaplan gözü taşını özellikle yeni iş kuranlar, işe başlayanlar, gelecek için önemli kararlar vermek üzere olanlar yanında taşımalıdır. Bir kişinin sanatsal, fiziksel ve yaratıcı özelliklerini ortaya çıkarma konusunda cesaretlendirdiği bilinmektedir. Etrafınızdaki kötü niyetli ve fesat insanlardan korunmak, negatif enerjiden uzak durmak için de bu şifalı taşın fayda sağladığı bilinmektedir. Denge taşı olarak da bilinen kaplan gözü, aile içerisindeki gerginliklerin geçimsizliklerin ve sorunların daha çabuk üstesinden gelinmesini sağlamaktadır. Özellikle kıskançlığın ve güvensizliğin yarattığı davranışların baskılanmasında işe yaramaktadır

Ruhsal açıdan yüksek enerjiye sahip olmayı sağlayan kaplan gözü taşı aynı zamanda birçok fiziksel rahatsızlığın da iyileşmesinde önemli rol oynamaktadır. Vücutta ağrı hissedilen bölgelerin üzerine konması ile şifa bulunması, bu taşın sağlığa en önemli faydalarından biridir Astım hastaları için de şifa olan kaplan gözü taşı, sinir ve stres kaynaklı baş ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Kulak için faydası güçlü olan değerli taş, duyma kabiliyetinin artmasını sağlar. Kanın temizlenmesini ve kan dolaşımının düzene girmesini sağladığı gibi, kalp için de son derece faydalıdır. Sindirim sistem sorunları ile başı dertte olanlar için tam bir şifa kaynağıdır. Ayrıca uyumakta güçlük çekenlerin mutlaka kaplan gözü taşını bir şekilde kullanmaları tavsiye edilmektedir. Pankreas ve dalak için olumlu etkiler gösterir.

İlginizi Çekebilir

Pırlanta

Pırlanta

Pırlanta Nedir ? Pırlanta, doğal bir elmas çeşididir ve en değerli mücevherlerden biridir. Kimyasal açıdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir